سفارش تبلیغ
صبا

مهاجر

کاش می شد تا به آسمان پر کشید .

در یکی از جمعه هایی که برای یهودیان روز مقدسی محسوب می شود( تخریب دوم معبد سلیمان) و به گونه ای روز اندوهگینی برای ایشان هست به همراه دوستان به کنیسه این دین که از ادیان ابراهیمی است، رفتیم .

این کنیسه در خیابان یوسف آباد تهران در بالای زردشت واقع شده است و…

وقتی که برای دیدار هماهنگ شده بود ، زمان نماز صبح بود که حدود آن یک ساعت قبل از طلوع آفتاب است . یهودیان در روز سه وعده نماز دارند که یکی در صبح ، دیگری در ظهر و دیگری در عصر هست که این تابلویی که تعیین زمان می کرد در این کنیسه نصب شده بود.

اوقات شرعی نمازهای یهودیان

اوقات شرعی نمازهای یهودیان

در این سفر پژوهشی یکی از مهندس آبایی یکی از اساتید دانشگاه که خود یهودی بودند، گروه را همراهی می کردند و توضیحاتی را در مورد نمای کنیسه ها و مهندسی آن و نیز روش عبادت یهودیان بیان می داشتند .

مهندس آبایی

مهندس آبایی

ایشان بیان داشتند که یهود به نوبه خود سبک معماری خاصی ندارد و در هر فرهنگی از نماد همان فرهنگ برای مهندسی فضای عبادی خود استفاده می کند و در ایران نیز از فرهنگ ایرانی ( ولی بهتر بگویم اسلامی) برای ساختن کنیسه های خویش استفاده کرده اند که در تصاویر به راحتی قابل مشاهده است .

منتهی در داخل این کتبیه ها به جای آیات قران کریم از مزامیر داود که در کتاب مقدس آمده است استفاده کرده اند.

مزامیر حضرت داود(علیه السلام)

مزامیر حضرت داود(علیه السلام)

مزامیر حضرت داود(علیه السلام)

مزامیر حضرت داود (علیه السلام) در نمادهای اسلامی

نماز صبح یهودیان به خلاف نماز صبح مسلمانان که نسبت به نمازهای دیگرش کوتاه است در یهود ، حدود یک ساعت طول می کشد و روزی هم که ما برای دیدار رفته بودیم مانند روزهای شنبه دارای اعمال ویژه ای همچون تورات خوانی بود.

برای نماز لازم است تفیلین بر پیشانی بسته شود و پس از انداختن ردا و نیز خواندن اذکار دستبندی به دور دست بسته می شود .

کنیسه یهودیان یوسف آباد تهران کنیسه یهودیان یوسف آباد تهران کنیسه یهودیان یوسف آباد تهران کنیسه یهودیان یوسف آباد تهران کنیسه یهودیان یوسف آباد تهران

نماز خواندن یهودیان

نماز خواندن یهودیان

نماز خواندن صبح بدین گونه هست که بخشی از آن به طور فرادی و تنها هر کس خود می خواند و پس از آن بخشی از آن به طور مشترک و با امامت شخصی در پشت تریبون خوانده می شود که بخش اشتراکی آن کوتاه است.

کنیسه یهودیان یوسف آباد تهران کنیسه یهودیان یوسف آباد تهران کنیسه یهودیان یوسف آباد تهران کنیسه یهودیان یوسف آباد تهران

نماز خواندن یهودیان

نماز خواندن یهودیان

پس از قرائت نماز به علت اینکه این روز برای یهودیان روز ویژه ای محسوب می شد، عمل تورات خوانی هم داشتند که تورات را از محفظه آن با آدابی ویژه خارج کرده و توسط همان امام جماعت بخش هایی از آن خوانده می شد .

محفظه نگهداری تورات های دست نوشت

محفظه نگهداری تورات های دست نوشت

مراسم حمل تورات با آداب ویژه

مراسم حمل تورات با آداب ویژه

برنامه عبادی با خواندن تورات و دعایی به فارسی اتمام یافت .

نکته ای که در این میان لازم است که بیان شود این است که قبله یهودیان به سمت بیت المقدس است و فرق زاویه آن در ایران را می توانید در این عکس که یکی از خواهرانی که نماز صبحش را در کنیسه خواند ملاحظه نمایید.

(علت خواندن نماز صبح ایشان در کنیسه این بود که ایشان قبل از اذان صبح از منزل خارج شده بودند و متاسفانه هیچ مسجدی را در مسیر برای نماز صبح خواندن باز نیافته بودند و مجبور شدند نماز صبح خویش را در کنیسه بخوانند.  شاید قابل توجه برای مسئولین ستاد اقامه نماز باشه این مسئله)

نماز صبح در کنیسه

نماز صبح در کنیسه